Svájcból
behozott autó
honosítása
*** 2025-ben ***
Teljes körű ügyintézés:

Naprakész tartalom!
Ezt a tartalmat a honositsunkautot.hu csapata
2025. április 16-án
nézte át utoljára, bátran megbízhatsz a leírtakban.
Válassz témáink közül:
Letölthető anyagok svájci autó honosításhoz

Milyen okmányokra van szükség svájci autó honosításához?
Svájci forgalmi engedély
Az eredeti svájci forgalmi engedély nélkül nem lehetséges a jármű hazai forgalomba helyezése.
Mivel Svájc többnyelvű ország, így a forgalmi engedélynek is több elnevezése van:
- németül: Fahrzeugausweis
- franciául: Permis de ciculation
- olaszul: Licenza di circolazione
Miért nem egységes a forgalmi engedély elnevezése?
Aki kicsit járatosabb a külföldi járműokmányok világában, annak feltűnhet, hogy a svájci elnevezések eltérnek a német, francia és olasz nyelvű európai országokban használatos elnevezésektől. Amíg Németországban és Ausztriában a forgalmi engedély neve Zulassungsbescheinigung (= "bejegyzési igazolás"), addig a svájci németben Fahrzeuguausweis (= "gépjármű igazolvány"). Amíg Franciaországban, Luxemburgban és Belgium francia nyelvű részén a forgalmi engedély Certificat d'immatriculation (= "bejegyzési igazolás"), addig Svájcban Permis de Circulation (= "közlekedési engedély"). Amíg Olaszországban a forgalmi neve Carta di Circolazione (= "forgalmi okmány"), addig Svájcban Licenza di circolazione (= "forgalmi engedély"). Ennek az oka kettős: egyrészt a svájci dialektus mindhárom nyelvben igen sajátos, nagyon sok csak Svájcban használatos kifejezést találunk mindhárom nyelv esetén. Másrészt Svájc nem EU tagállam, így nem köti az EU-ban használatos általánosan elfogadott hivatalos terminológia.

A forgalmi engedélyre két verzió létezik: az eredeti svájci rendszámához tartozó forgalmi engedély, illetve svájci export rendszámmal hazahozott autók esetén az exportra kiállított ideiglenes forgalmi engedély.


Tipp YouTube csatornánk szakértőjétől:
"Aki Svájcból költözik haza saját autójával és vámmentességre pályázik, az semmiféleképpen se váltson ki svájci export rendszámot, ugyanis ezzel bukhatja a vámmentességet. Az autót a vámmentességhez nem kell Svájcban kijelenteni, haza lehet vele jönni az eredeti svájci rendszámával. Saját magunkat azonban ki kell jelenteni ahhoz, hogy vámmentességre legyen esélyünk."
Certificate of Conformity (CoC)
Uniós tagságunk következtében magyarországi forgalomba helyezés egyik alapvető feltétele, hogy a svájci autó uniós normáknak való megfelelősége igazolható legyen. Erre szolgál a Certificate of Conformity (CoC) elnevezésű gyártói igazolás.

Eredetileg a svájci piacra gyártott, vagy valamelyik uniós államból (pl.: Németországból vagy Franciaországból) Svájcba importált autók esetén az uniós megfelelőséggel nem várható probléma. Azonban a tengerentúlról (pl.: USA, Kanada), a Közel-Keletről vagy Ázsiából importált járművek esetén várhatóan nem lesz az autónak CoC okmánya. Szintén gond lehet eredetileg Liechtensteinből, Monacóból vagy Andorrából Svájcba vitt autókkal.
Mi a teendő, ha nincs CoC okmány az autóhoz?
Ha elveszett vagy sohasem volt CoC okmánya az autónak, a pótlást az Euro CoC oldalán keresztül lehet igényelni.
Tulajdonjog igazolása
Minden magyarországra behozott svájci jármű forgalomba helyezésének feltétele, hogy a kérelmező tulajdonjoga hitelesen igazolható legyen. Erre rendszerint adásvételi szerződés vagy számla szolgál.
Igazolható a tulajdonjog adásvételi vagy számla nélkül?
A svájci autók jelentős részét olyan magyar állampolgárok hozzák be, akik Svájcban éltek előtte, és már nem rendelkeznek az adásvételi szerződéssel vagy számlával, amellyek az autót annak idején megvásárolták. Abban az esetben, ha Svájcban éltél és a svájci forgalmi engedélyben tulajdonosként a te neved szerepel svájci lakcímmel, ebben az esetben úgynevezett tulajdonosi nyilatkozattal igazolható a járműre vonatkozó tulajdonjogod.
Fényképes azonosító okmány
Nem csupán a svájci jármű adatait, hanem a vámkezelést és magyarországi forgalomba helyezést kérelmező tulajdonos adatait is igazolni kell az eljárás során, amelyre az alábbi okmányok szolgálnak:
- személyi igazolvány (ha a tulajdonos magyar állampolgár)
- útlevél (magyar, svájci vagy bármely másik ország által kiállított útlevél elfogadható)
Külföldi állampolgár esetén további okmányokra is szükség lesz:
- regisztrációs kártya (EU tagállam állampolgárai esetén)
- tartózkodási engedély (nem EU tagállam állampolgárai esetén)
Mik egy svájci autó magyarországi honosításának lépései és folyamata?
Az alábbiakban leírjuk Neked svájci autód magyarországi forgalomba helyezésének menetét. Más szavakkal, mindazon teendők, amelyek ahhoz szükségesek, hogy magyar rendszám kerülhessen autódra.
1. lépés:
a gépjármű magyarországi üzemeltetésre való jogosultság ellenőrzése
- mindenek előtt meg kell vizsgálnunk, hogy azon személy, aki az svájci autót megvásárolta, illetve behozta jogosult-e arra, hogy Magyarországon úgynevezett gépjármű üzembentartó lehessen

Tipp a YouTube csatornánk szakértőjétől:
"Magyarországon elkülönül a tulajdonos és üzembentartó. Egy járműre vonatkozóan a tulajdonjogot gyakorlatilag bárki megszerezheti például egy adásvételi szerződés útján, azonban ez nem jelenti automatikusan, hogy forgalomba is tudjuk helyezni az ő nevére. Ehhez teljesítenie kell az üzembentartói státuszra vonatkozó követelményeket. "
Egy svájci jármű behozatala során a folyamatot tehát mindig úgy kezdd, hogy meggyőződsz arról, hogy minden szükséges okmány rendelkezésre áll-e ahhoz, hogy külföldi járművedre magyar rendszám kerülhessen és a magyar forgalmi engedélybe üzemben tartóként be lehessen téged jegyezni.
Milyen okmányokat kell ellenőrizni?
1. a jármű azonosításához nélkülözhetetlen dokumentumok:
- svájci autód hitelt érdemlő azonosítására minden esetben a svájci forgalmi engedély szolgál, amelyre eredetiben lesz szükséged

- autód tényleges paramétereinek a svájci forgalmi engedélyben fogaltakkal meg kell egyezniük
- alvázszám (a svájci forgalmi „E” mezőjében található karaktersor) nem térhet el az autó tényleges beütött alvázszámától, motorszámot a svájci forgalmi engedély nem tartalmaz
- különösen fontos, hogy a svájci forgalmi különleges bejegyzésekre szolgáló rovatát is ellenőrizzük

- ha eltér a svájci forgalmi autód tényleges állapotától (pl.: módosítás, tuning stb.), ez esetben úgynevezett műbizonylatot kell bemutatnod (hiteles fordítással együtt), amely igazolja, hogy ezek a módosítások nem befolyásolják az autó műszaki, környezetvédelmi vagy közlekedésbiztonsági megfelelőségét

Tipp YouTube csatornánk szakértőjétől:
"Ha a svájci forgalmiban a tulajdonosi adatokat tartalmazó bal felső rubrika üres, ez arra utal, hogy forgalomból véglegesen kivont, roncsautóként eladott járműről van szó. Ez a legkülönbözőbb bonyadalmakhoz vezethet az import eljárás során, lehetőleg kerüljük az ilyen autókat, hacsak nem kifejezetten alkatrésznek vásároljuk."
2. a svájci autód tulajdonjogának igazolásához szükséges okmányok
- a hazai hatóságok előtt a tulajdonjogodat igazolhatod kétnyelvű német-magyar, francia-magyar vagy olasz-magyar adásvételivel, külföldi nyelvű adásvételi vagy ajándékozási szerződéssel és hiteles magyar fordításával, számlával és hiteles magyar fordításával, svájci hagyatéki határozattal és hiteles fordításával, svájci árverési jegyzőkönyvvel és hiteles magyar fordításával vagy tulajdonosi nyilatkozattal, ha már a svájci forgalmi engedély alapján is megszerezted a tulajdonjogot svájci lakosként
3. A tulajdonjogod és üzembentartói jogod hazai bejegyzéséhez szükséges okmányok
- hazánkban különválik a tulajdonjog és az üzembentartói jog, illetve az velük járó kötelezettségek
Mire lesz szükséged ahhoz, hogy tulajdonos és egyben üzembentartó is lehess?
- fényképes személyazonosító dokumentum (személyi igazolvány / útlevél)
- ha nincs magyar állampolgárságod: tartózkodási engedély vagy regisztrációs kártya (utóbbi EU tagállam és EGT orszában kiállított útlevél birtokosainak)
- lakcímkártya, illetve harmadik ország állampolgárai esetén: szálláshely-bejelentő

Tipp a YouTube csatornánk szakértőjétől:
"Abban az esetben, ha Svájcba költözésed során kijelentkeztél itthonról, valószínűleg lakcímkártyádat bevonták és egy külföldi tartózkodást igazoló lakcímkártyát adtak neked, amelyen tartózkodási helyként 'külföldi cím' van beírva. Ha a svájci autódat üzembentartóként szeretnéd itthon forgalomba helyezni, szükséged lesz egy új lakcímkártyára érvényes állandó magyar tartózkodási hellyel."
2. lépés: VPID szám igénylés
Mivel Svájc nem EU tagállam, minden behozott jármű vámárunak minősül és vámkezelésre kötelezett. így az ügyintézés megkerülhetetlen szereplője a vámhatóság.
Vámhatósági eljárásban kizárólag akkor vehetsz részt ügyfélként, ha van úgynevezett VPID számod. A VPID szám az adószámhoz hasonlóan egy életre szól, emiatt ha már korábban hoztál be külföldi autót az országba (nem feltétlenül Svájcból) és az forgalomba helyezésre került itthon saját nevedre, akkor már egészen biztosan van VPID számod. Ha viszont először veszel részt külföldi jármű hazai forgalomba helyezésben, akkor VPID számot kell igényelned.
3. lépés:
A jármű előélet tisztázása
Mivel Svájc nem EU tagállam, így speciális hatósági eljárás útján igazolandó, hogy Svájcból behozott autód nem áll úgynevezett elidegenítési tilalom alatt, illetve azt is, hogy nem körözik Svájcban. Ezen eljárás elnevezése: származás-ellenőrzés.
4. lépés: A vámeljárás lefolytatása
- minden svájci forgalmi engedéllyel rendelkező autó vámárunak minősül

- ha egy autó vámáru, akkor az EU szabályai alapján még a forgalomba helyezés előtt úgynevezett „közösségi szabad forgalomba bocsájtásra” van szükség, amelynek feltétele a vámeljárás lefolytatása
- ha nem forgalomba helyezésre, hanem magyarországi értékesítésre hozol be svájci autót, ebben az esetben is le kell vámolnod
Figyelj! Hogyan ne válj csempésszé?
Aki vámkezelés nélkül svájci autót továbbértékesít, ezzel kimeríti a csempészet büntetőjogi fogalmát. Már egy olcsóbb autó esetén is a bűncselekmény a Btk. kategóriái szerinti "jelentős értékre" valósul meg, ami súlyosabb büntetést jelenthet. Még mielőtt svájci járművet adnál el vagy vásárolnál meg, konzultálj egy szakértővel annak kapcsán, hogy kinek és mikor kell (vagy kellett volna) az autót vámkezelni ahhoz, hogy az autó ne minősüljön csempészárunak!
Mennyi vámot kell fizetned?
- a vámteher teljes mértéke:
- a kettő összege sajnos nem 37%, hanem 39,7%, mivel az ÁFA-számítás alapja a vám értékével növelt járműérték

Tipp a profitól:
"Húsbavágó kérdés a vámkezelésre készülődve, hogy minek a 10 százaléka lesz a megállapított vám. A vámkalkuláció alapjául szolgáló vámértéket az eljáró vámhatóság minden járműre vonatkozóan egyedi elbírálás útján állapítja meg, amely a járműérték és a szállítási költség összege. Előzetes értékbecslést bizonyos vámhivatalok esetén be lehet kérni, amely általában egy hónapig érvényes. "
Kinek jár vámmentesség?
- vámmentesség annak járhat, aki Svájcból Magyarországra költözött legalább 365+1 napos életvitelszerű svájci tartózkodást követően
- a vámmentesség feltétele, hogy a Magyarországra költözés előtt már legalább hat hónapig a saját nevén legyen az autó Svájcban
- a vámmentesség nem automatikus, vámmentességi kérelem benyújtása útján szerezhető meg a vámmentes státusz amennyiben a jogszabályi feltételek teljesülnek, valamint a kérelmező benyújtja a területi illetékességgel rendelkező vámigazgatóság által előírt alátámasztó dokumentumokat
Amennyiben szeretnéd tudni, hogy jogosult vagy-e hazatelepülő státusszal autód vámmentes behozatalára és egyúttal szeretnél ajánlatot kérni a vámkezelésre, töltsd ki az alábbi előszűrő és ajánlatkérő űrlapunkat!
5. lépés: időpontfoglalás
Svájcból származó jármű kizárólag abban az esetben pályázhat magyar rendszámra, ha a magyarországi Közlekedéshatóság egyedi forgalomba helyezési eljárással egybekötött műszaki vizsgálata sikerrel zárul.
A Közlekedéshatóság abban az esetben fogad svájci járművet , ha előzetesen ügyfélkapun keresztül időpont került foglalásra.
Lehet-e akár Svájcból is időpontot foglalni az ügyfélkapun?
Sajnos az ügyfélkapu biztonsági rendszere a külföldi IP-címekről indított belépési kísérleteket blokkolja. A megoldás az, hogy olyan személyt kell megbíznod az ügyfélkapus időpontfoglalással, aki Magyarországon tartózodik.
6. lépés: EU konformitás igazolása
Svájci autók egyedi forgalomba helyezési eljárása során az egyik feltétel az, hogy tudd igazolni az EU műszaki, környezetvédelmi és közlekedésbiztonsági követelményeinek való megfelelőséget.
Miként igazolhatod az EU megfelelőséget?
- CoC okmány bemutatásával (=”Certificate of Conformity„)
- uniós típuskódot tartalmazó adattábla megléte esetén

- TÜV komplett bevizsgálási certifikáció révén (hiteles fordítással együtt)
7. lépés: KPM vizsga
A svájci és egyéb külföldi gépjárművek hazai forgalomba helyezéséhez előírt közlekedéshatósági vizsgálatnak különböző típusaira emberemlékezet óta KPM vizsgaként szokás hivatkozni, annak dacára, hogy hivatalosan már évtizedek óta nem létezik maga a KPM (Közlekedési és Postaügyi Minisztérium).
Szoktak még NKH vizsgaként is hivatkozni a KPM vizsgára, ami a Nemzeti Közlekedési Hatóság rövidítéséből (NKH) származik. Idővel ez az elnevezés is elavult, ugyanis a Nemzeti Közlekedési Hatóság jelenlegi hivatalos neve: Építési és Közlekedési Minisztérium Közlekedési Hatósága.
Svájból behozott autód akkor kaphat magyar rendszámot, ha az egyedi forgalomba helyezési eljárás és a műszaki vizsgálat során is megfelelt minősítést szerez és erről egyedi forgalomba helyezési engedély, Műszaki Vizsgálati Bizonyítvány, valamint Műszaki Adatlap kerül kiadásra.
8. lépés: eredetvizsga
Minden külföldi járművet eredetiségvizsgálatra kell vinni, az ezt tanúsító vizsgálati bizonyítvány bemutatása a magyar rendszám kiállítás feltétele.

9. lépés: regisztrációs adó eljárás
A sikeres KPM vizsga és eredetiségvizsgálat után lehet megkezdeni a regisztrációs adó eljárást az alábbiak szerint:
- a regisztrációs adót nem tudod egészen addig rendezni, amíg a befizetendő összegről kérelemre a NAV vámhatósági részlege határozatban nem rendelkezik
- a regisztrációs adó eljárás lefolytatásának kérelmezéséhez különböző mellékleteket kell csatolnod, attól függően, hogy hogyan került hozzád az autó
- a nem megfelelően benyújtott regisztrációs adó kérelmet a NAV elutasítja, amely akár hetekkel is késletetheti svájci autód forgalomba helyezését
10. lépés: kötelező felelősség-biztosítás
A svájci autódra a magyar rendszám kiállításának feltétele, hogy igazolni tudd a magyarországi biztosítónál kötött kötelező gépjármű felelősségbiztosításod (KGFB) meglétét. Általában a meglévő magyar rendszámra szoktak biztosítást kötni, azonban ebben a pillanatban autód még svájci, így az alvázszámot kell majd megadnod a biztosításhoz. Ezt a svájci forgalmi engedély „E” mezőjében találod.
Svájci járműved magyarországi forgalomba helyezéshez a biztosítás megkötését az alábbi linkre kattintva tudod megtenni az Insura oldalán.
Az online felületen így tudsz elindulni:
- válaszd a „Vásárolt gépjármű” opciót, ezen belül pedig a „Külföldről behozott” járművek lehetőséget jelöld ki;

11. lépés: forgalomba helyezés kérelmezése
Jó hír: már a célegyenesben vagy!
A forgalomba helyezési kérelemhez az alábbi dokumentumokat kell benyújtanod:
- svájci forgalmi engedély (eredeti példány)
- személyazonosság igazolására szolgáló fényképes igazolvány
- magyarországi állandó tartózkodási hely igazolása
- külföldi állampolgár esetén: életvitelszerű magyarországi tartózkodásra való jogosultság igazolása
- vámhatározat szabad forgalomba bocsátásról
- a gépjárműre vonatkozó tulajdonjog igazolása
- ha bármilyen oknál fogva a svájci rendszámot nem áll módodban leadni: rendszámnyilatkozat
- származás-ellenőrzési jegyzőkönyv
- egyedi forgalomba helyezési engedély
- Műszaki Adatlap
- hatósági bizonyítvány előzetes eredetiségvizsgálatról
- KGFB fedezet igazolása
12. lépés: illetékfizetési kötelezettség
A forgalomba helyezési kérelem rögzítésével egyidőben a vagyonszerzési illeték megállapításra kerül (korábbi nevén: átírási illeték).
Meghatározott feltételek esetén és bizonyos ügyintézési helyszíneken saját svájci autóval hazatelepülő magyar állampolgárok, sőt Magyarországra svájci autójukkal betelepülő külföldi állampolgárok is illetékmentességet tudnak érvényesíteni. Egyéb esetekben utólag igényelhető a NAV-nál az illeték visszaterítése.
A jogszabályban meghatározott ajándékozás eseteiben, valamint bizonyos járműtípusoknál szintén jár az illetékmentesség.
13. lépés: magyar rendszám és forgalmi engedély kiváltása
Az illetékek rendezése után az okmány- és rendszámkiállítási hatósági díjakat kell befizetned. Ha ezzel megvagy, a magyar rendszámot és forgalmi engedélyt a hatóság haladéktalanul kiadja neked, ezzel egyidőben a svájci forgalmi engedélyt bevonja.
Ha nyilatkozatban nem jelezted, hogy a svájci rendszámod nem áll módodban leadni a megfelelő indoklással, ez esetben a svájci rendszámot is bevonja a magyar hatóság.
Saját svájci autó honosítása Magyarországon
Hazatelepülőknek

1. Mit kell elintézni még a Svájcból hazatelepülés előtt?
Milyen okmányok kellenek Svájcból?
- az eredeti svájci forgalmi engedélyt mindenféleképpen hozzuk haza (ne adjuk le, ne váltsunk ki export forgalmit)

- ki kell jelentkezni Svájcból és a svájci tartózkodás kezdő- és végdátumát igazoló dokumentumot kikérni, amelyre kantoni igazolásként szoktak hivatkozni (például „Abmeldebestätigung”)

Profi tipp:
"Ha a hazatelepüléssel kapcsolatos kedvezményeket igénybe akarja venni, lehetőleg ne exportrendszámmal jöjjön haza, hanem a saját svájci rendszáma maradjon fent az autón. Tehát saját magunkat ki kell jelenteni Svájcból még az autó vámkezelése előtt, de az autót egyelőre még ne jelentsük ki!"
- legalább egy szkennelt példány maradjon meg egy svájci fényképes igazolványról (például svájci személyi igazolvány vagy svájci jogosítvány)

- elektronikus formában vagy szkennelve legyen meg az utolsó (lehetőleg még érvényes) svájci biztosítása az autónak
Milyen okmányokra lesz szükség a hazai ügyintézéshez?
- svájci forgalmi engedély (eredeti példány)
- svájci fényképes igazolvány (pl. svájci jogosítvány, svájci személyi igazolvány)
- svájci kötelező felelősségbiztosítás
- kantoni igazolás (ld. feljebb)
- fényképes igazolvány (pl.: magyar személyi igazolvány, magyar útlevél, svájci útlevél stb.)
- magyar lakcímkártya magyar érvényes állandó lakcímmel
- magyar adókártya vagy NAV adószám igazolás
- jogosítvány (nem kötelező, de a legkedvezőbb KGFB ajánlathoz ajánlatos)
- ún. tulajdonosi nyilatkozat (a formanyomtatványt mi biztosítjuk)
- vámügynöki megbízás és vámnyilatkozatok (a formanyomtatványokat mi biztosítjuk)
2. Vámmentesség saját svájci autó honosítás esetén
Mi kell a vámmentességhez?
- megfelelő eljáráskóddal lefolytatott vámeljárás (csak Magyarországon lehetséges, német vagy osztrák vámkezelés esetén nincs rá mód)
- legalább 365+1 napos svájci életvitelszerű tartózkodás igazolása
- legalább 6 hónapos svájci tulajdonjog igazolása
- megfelelő vámnyilatkozatok

Mi kell az ÁFA-mentességhez?
- az ÁFA-mentesség a vámmentességgel együtt kerül elbírálásra