Norvégiából
behozott autó
honosítása
*** 2025-ben ***

Teljes körű ügyintézés:

Friss tartalom!

Ezt az oldalt a honositsunkautot.hu csapata 2025.
április 13-án
nézte át utoljára, bátran megbízhatsz a leírtakban.

Válassz témáink közül:

Milyen okmányokra van szükség norvég autó honosításához?

Norvég forgalmi engedély

Az eredeti norvég forgalmi engedély nélkül nem lehetséges Norvégiából behozott járműved hazai forgalomba helyezése. 

A norvég forgalmi engedély neve: Norge Vognkort

Elég a norvég forgalmi első része?

A norvég forgalmi engedély két részből áll. Az első rész azt a szerepet tölti be, mint itthon a forgalmi engedély, míg a második része a magyar fogalmaink szerint a gépjármű törzskönv. Az első rész nélkül a forgalomba helyezés teljesen reménytelen, ha csak a második rész hiányzik, a folyamat jóval hosszabb, de nem lehetetlen. Legjobb természetesen az, ha a norvég forgalmi mindkét része hazajön az autóval együtt eredeti példányban!

Norvég forgalmi engedély első része
Norvég forgalmi engedély első része
Autó honosítás YouTube

Tipp a YouTube gépjármű szakértőjétől:

"Mivel Norvégia nem EU tagország, ezért a hazai forgalomba helyezés szempontjából mindegy, hogy érvényes-e a norvég műszaki vizsga. Azt viszont fontos tudni, hogy lejárt műszaki vizsgás autót csak bizonyos feltételek teljesülése esetén engednek ki a norvég hatóságok az országból."

Certificate of Conformity (CoC)

Uniós tagságunk következtében magyarországi forgalomba helyezés egyik alapvető feltétele, hogy egy norvég autó uniós normáknak való megfelelősége igazolható legyen. Erre szolgál a Certificate of Conformity (CoC) elnevezésű gyártói igazolás.

CoC Okmány (Certificate of Conformity) - EU megfelelőségi gyártói tanúsítvány
Példa a CoC okmányra

Ha nincs meg az autó CoC okmánya az autónak, a pótlást az Euro CoC oldalán keresztül lehet igényelni. 

Tulajdonjog igazolása

Minden Magyarországra behozott norvég jármű forgalomba helyezésének feltétele, hogy a kérelmező tulajdonjoga hitelesen igazolható legyen. Erre rendszerint adásvételi szerződés vagy számla szolgál.

A magyar jogszabályok alapján a tulajdonjogot magyar nyelvű okirattal kell igazolni. Ha el szeretnénk kerülni, hogy a norvég számláról vagy norvég nyelvű adásvételi szerződésről hiteles fordítást kelljen készíteni több tízezer forintért, akkor mindenféleképpen írjunk alá egy kétnyelvű norvég-magyar adásvételi szerződést az eladóval.

Tipp a profitól:

"Ha valaki Norvégiában élt, ott már nevén volt egy autó és ezzel az autóval együtt költözik haza, ebben az esetben nincs szükség kétnyelvű adásvételi szerződésre. A tulajdonjogot ilyenkor a norvég forgalmi engedéllyel együtt benyújtott tulajdonosi nyilatkozat igazolja."

Mik a norvég autó honosítás lépései?

1. Lépés: származás-ellenőrzés

Származás-ellenőrzésre abban az esetben van szükség, ha csak a norvég forgalmi engedély első része áll rendelkezésre.

Mit kell benyújtani a származás-ellenőrzéshez?

A származás-ellenőrzési kérelem bármelyik Kormányablakban beadható. A kérelemhez a norvég forgalmi engedély, fényképes igazolványra, lakcímkártyára, valamint kétnyelvű norvég-magyar adásvételi szerződésre lesz szükség. Norvégiából saját autóval hazaköltözők esetén a kétnyelvű adásvételi szerződés helyett tulajdonosi nyilatkozat is elfogadható.

Autó honosítás YouTube

Tipp az X-IMPORT TV szakértőjétől:

"Mivel Norvégia nem EU tagország, ezért a hazai forgalomba helyezés szempontjából mindegy, hogy érvényes-e a norvég műszaki vizsga. Azt viszont fontos tudni, hogy lejárt műszaki vizsgás autót csak bizonyos feltételek teljesülése esetén engednek ki a norvég hatóságok az országból."

Vámkezelés

Norvégia nem tagja az Európai Uniónak, emiatt vámeljárás lefolytatására van szükség norvég jármű behozatala esetén.

Egyedi forgalomba helyezési eljárás

Minden EU-n kívülről érkezett jármű műszaki vizsgára bocsátásának feltétele az úgynevezett egyedi forgalomba helyezési engedély.

Norvég autó honosítás - egyedi forgalomba helyezés

Műszaki vizsgáztatás

Ahhoz, hogy norvég autó magyar rendszámot kaphasson, hatósági műszaki vizsgálat során „megfelelt” minősítést kell megszereznie. A hatósági műszaki vizsgálatra egyedül a Nemzeti Közlekedési Hatóság jogosult. 

Se időd, se kedved

a honosítással vesződni?

Inkább profikra bíznád?

Komplett külföldi autó honosítás és forgalomba helyezés