Mi a honosítása folyamata és lépései? | Hogyan zajlik az ügyintézés? | Mikre kell figyelni? | Mik a buktatók?
Itt minden kérdésre választ talál!
Külföldi autó honosítás
FOLYAMATA ÉS LÉPÉSEI
Legutóbbi frissítés dátuma:
2023. november 29.
Kérdése van? Segítsünk?
ÍRJON E-MAILT!
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Külföldi gépjármű honosítás
ORSZÁGSZERTE
Az autó honosítás folyamata
A LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK
Az első kérdés: megvan-e minden szükséges okmány eredetiben?
Úgy mint:
- járműokmányok (érdemes tudni, hogy kell-e törzskönyv is, vagy elég a forgalmi...)
- tulajdonjog igazolása (mikor kell kétnyelvű adásvételi, mikor kell számla, kell-e nyilatkozni a tulajdonjogról stb.)
- műszaki vizsga (tudjuk-e hitelt érdemlően igazolni a kinti vizsgát, és akarjuk-e vagy inkább egyedi forgalomba helyezést választunk)
- jogfontosság igazolása (tulajdonosi láncolat esetén, van-e hiányzó láncszem és hogyan pótolható)
- fényképes igazolvány (nem minden fényképes igazolvány elfogadható)
-
lakcímkártya (az is számít, hogy ideiglenes vagy állandó a lakcím, valamint külföldi esetén mivel lehet helyettesíteni)
- adókártya (ha nincs, NAV adószám igazolás is elég)
- gyártói megfelelőségi és/vagy hatótáv igazolás (kell-e CoC, Datenauszug, Typenschein vagy EB-Ubereinstimmungscheingung)
-
lakcímkártya (az is számít, hogy ideiglenes vagy állandó a lakcím, valamint külföldi esetén mivel lehet helyettesíteni)
Még a vásárlás előtt...
ELŐÉLET LEKÉRDEZÉS
MIÉRT KÉRDEZZÜK LE A KINÉZETT AUTÓ ELŐÉLETÉT?
- öt külföldön vásárolt autóból 1 balesetes volt (csak "szépen rendbehozták"...)
- körülbelül minden tizedik autó, amit külföldről hoznak be olyan módosításon, tuningon esett át, amely a forgalmi engedélyben nem szerepel (emiatt itthon megbukik a vizsgán...)
- a használt autó keresőkön szereplő kilométerfutás információk továbbra is mutatnak tekert kilométerórás adatokat (ennek következménye a jóval nagyobb szervizigény)
- száz külföldről behozott autóból kettő vízkáros
Még a honosítás előtt...
AZ AUTÓ HAZASZÁLLÍTÁSA
GYŰJTŐTRÉLERES SZÁLLÍTÁS: külföldön lévő, külföldi papíros autó és kis méretű haszongépjármű Magyarországra való eljuttatásának a legkevésbé drága, egyben legbiztonságosabb módja a gyűjtőtréleres (más néven visszfuvaros) kamionnal történő szállítás. A gyűjtőtrélert úgy kell elképzelni, mint egy nagy méretű, 24 tonnás autótréler, amely legalább hat, esetekben nyolc, vagy annál is több személyautó felpakolására képes. Ennek révén a szállítási költségek igen kedvezőek, hiszen nyolc autó tulajdonosa osztozik a fuvardíjon.
Külföldi autó honosítás
FONTOS LINKEK
Külföldi gépjármű honosítás
BUDAPESTEN ÉS DEBRECENBEN
Autó honosítás lépései
EGYENKÉNT
Válassz ki melyik lépésről szeretne többet megtudni:
Vámkezelés | Származás-ellenőrzés | EU-s megfelelőségi bevizsgálás | Műszaki vizsga | Eredetiségvizsgálat | VPID szám igénylés | Regisztrációs adó ügyintézés | Illetékek befizetése | Kötelező biztosítás megkötése | Okmányirodai ügyintézés (Kormányablak)
Vámkezelés
EU-N KÍVÜLI JÁRMŰVEK
MIKOR VAN RÁ SZÜKSÉG? A vámkezelés minden nem EU tagállamból származó jármű behozatala esetén kötelező (a 2017. évi CLII. vámtörvény értelmében). A vámkezelés másik gyarkan használt neve a szabad forgalomba bocsátás.
Leggyakoribb esetek:
- Svájcból, az Egyesült Királyságból, Norvégiából, az Egyesült Államokból és Kanadából hozott járműveket mindig vámkezelni kell
- az EU-n kívüli országokra a vámhatósági nyelvezetben harmadik országként szoktak hivatkozni
MENNYIT KELL FIZETNI? Magyarországi vámkezelés során személygépjárművek után a járműérték 10 százalékának megfelelő vámot és vámmal növelt járműérték 27 százalékának megfelelő ÁFA-t kell befizetni. A járműértéket a vámhatóság állapítja meg (nem feltétlenül számlaérték vagy EUROTAX érték alapján), amelynek részét képezi a jármű Magyarországra szállításának költsége is! Egyéb járműtípusok (például motorkerékpár, teherautó stb.) vámterhe eltérő lehet.
LEHET-E MENTESSÉGET KAPNI? A vámeljárás lefolytatás alól nincs lehetőség mentességre, azonban külföldi életvitelszerű tartózkodást követő Magyarországra település (pl.: hazatelepülés) esetén személyes vagyontárgynak minősülő személyautó, motorkerékpár, lakóautó és lakókocsi után a jogszabályban előírt feltételek teljesülése esetén a ténylegesen kivetett vám és ÁFA összege 0 Ft lesz.
Mennyi ideig tart a vámkezelés?
Egy hozzáértő harmadik országból érkező gépjárművek vámkezelési eljárása általában egy héten belül lebonyolítja, ha az okmányok rendben vannak. Aki ennél hosszabb átfutási időt ígér, annak valószínűleg nincsenek bejáratott csatornái a vámhivatalnál, úgyhogy nem érdemes rá bízni az ügyintézést.
Lehet-e Magyarországon forgalomba helyezni járművet úgy, hogy másik uniós tagállamban történt a vámfizetés?
Igen, ehhez a külföldi vámhatóság által hitelesített vámhatározatra lesz szükség, valamint a vám megfizetését igazoló fizetési bizonylatra.
A hitelesítés történhet pecséttel vagy elektronikus hitelesítéssel. A befizetést vagy az adott vámhivataltól kapott bizonylattal, vagy a banki fizetési igazolással lehet bizonyítani.
Figyelem! Nincs egységes vámnyilvántartás az Európai Unióban! Mindig az ügyfélnek kell igazolnia, hogy más országban már megfizette a vámot, a magyar vámhivatal nem tudja ezt lekérni külföldről.
Ha nem tudja valaki hitelt érdemlően igazolni, hogy másik EU tagállamban megfizette a vámot, azt újra meg kell itthon fizetni.
Megkezdhető-e a honosítási és forgalomba helyezési eljárás a vámolás előtt?
Nem, a honosítási és forgalomba helyezési eljárás első lépése a műszaki vizsgálat, melynek előfeltétele a vámeljárás lefolytatása. A műszaki vizsgálat előtt az erről szóló vámhatározatot be kell mutatni.
Teljesen felesleges elvinni egy EU-n kívüli autót műszaki vizsgára vámhatározat nélkül. Nem fogják beengedni a vizsgára.
Mi az a származás-ellenőrzés?
Minden EU-n kívülről behozott járműre származás-ellenőrzési eljárást kell lefolytatni. Ennek lényege, hogy a külföldi hatóságtól igazolás kerül beszerzésre arról, hogy a jármű előélete tisztázott.
Lehet-e mentességet kapni a származás-ellenőrzési eljárás lefolytatása alól?
A származás-ellenőrzési eljárás alól mentesség EU-n kívülről behozott járművek esetén semmilyen jogcímen nem kérhető.
Mennyi időt vesz igénybe a származás-ellenőrzési eljárás?
A származás-ellenőrzési eljárás időtartama származási országokként változó.
Anglia, Svájc és Norvégia esetén egy-két hónapos átfutási idővel kell számolni. Egyéb harmadik országok esetén az eljárás ennél jóval hosszabb lehet.
Megkezdhető-e a honosítási és forgalomba helyezési eljárás a származás-ellenőrzés előtt?
Nem, a műszaki vizsgálat előfeltétele a származás-ellenőrzési kérelem benyújtása. Harmadik országból származó gépjármű kizárólag a származás-ellenőrzési jegyzőkönyv benyújtása után helyezhető forgalomba.
Egyedi forgalomba helyezési eljárás
Mi az az egyedi forgalomba helyezési eljárás?
Külföldi okmányos gépjárművek esetén kötelező az uniós és hazai normáknak való megfelelés ellenőrzése, melyet a Nemzeti Közlekedési Hatóság végez. Ezen vizsgálat hivatalos elnevezése egyedi forgalomba helyezési eljárás. Egyedi forgalomba helyezési eljárás általában hatósági műszaki vizsgálattal együtt kerül kérelmezésre!
Lehet-e mentesülni az egyedi forgalomba helyezési eljárás alól?
Igen, érvényes uniós tagállamban kiállított műszaki vizsga igazolás bemutatása és megfelelő műszaki állapot esetén a külföldi jármű mentesülhet az egyedi forgalomba helyezési eljárás alól. A mentesülés feltételeinek teljesülését a Nemzeti Közlekedési Hatóság bírálja el.
Milyen esetben tagadhatja meg a hatóság az egyedi forgalomba helyezést?
Az egyedi forgalomba helyezési kérelem az alábbi esetekben kerülhet elutasításra:
- sérült vagy hiányos/hiányzó egyedi azonosítóval rendelkező járművek (alvázszám, motorszám, adattábla, típusszám);
- nem uniós piacra gyártott gépjárművek, amelyek nem rendelkeznek az uniós megfelelőséget tanusító adattáblával, gyártói igazolással vagy bevizsgálási jegyzőkönyvvel (jellemőzően USA vagy japán piacra gyártott járművek);
- típusengedéllyel nem rendelkező gépjárművek.
Mennyibe kerül az egyedi forgalomba helyezési eljárás?
Az egyedi forgalomba helyezési eljárás hatósági díja 22.800 Ft.
Hogyan lehet megállapítani, hogy lesz-e szükség egyedi forgalomba helyezési eljárásra?
Két opció közül választhatunk:
- Bemegyünk a Nemzeti Közlekedési Hatósághoz, bemutatjuk az autó összes papírját és megkérjük, hogy mondják meg kell-e majd egyedi forgalomba helyezé
-
Elküldjük az autó papírjait egy gépjármű forgalomba helyezéssel foglalkozó vállalkozásnak e-mailen és megkérjük, hogy nézzék át
FONTOS! Megyénként sőt vizsgaállomásonként is eltérő, hogy milyen autót köteleznek egyedi forgalomba helyezésre. Tehát teljességgel elképzelhető, hogy Szegeden nem kell egy autót egyediztetni, de Kaposváron igen. Budapesten a Mozaik utca és Vas Gereben utcai vizsgaállomások sem azonos szempontrendszer szerint járnak el. Ha biztosra akarunk menni, olyat kérdezzünk, aki az általunk kívánt helyszínen ismeri a helyi gyakorlatot!
Hatósági műszaki vizsgálat
Minden esetben szükséges-e a hatósági műszaki vizsgálat?
Az 50 cc alatti robogók kivételével minden esetben szükséges a hatósági műszaki vizsgálat külföldi okmányos járművek magyarországi forgalomba helyezéséhez. Olyannyira szigorú ez a szabály, hogy még diplomata státuszú járművek sem képeznek ez alól kivételt.
Hol végezhető el külföldről behozott gépjárművek műszaki vizsgálata?
Külföldön vásárolt és onnan behozott járművek műszaki vizsgálata kizárólag a Nemzeti Közlekedési Hatóság vizsgaállomásain végezhető el.
Mi az a KPM vizsga?
A KPM vizsga a hatósági műszaki vizsgálat régebbi elnevezése. Manapság már egyre inkább az NKH vizsga elnevezés az elterjedtebb.
Milyen típusai léteznek a műszaki vizsgálatnak?
A műszaki vizsgálatnak két fajtája létezik:
- külföldi műszaki vizsga honosítás
- teljes hatósági műszaki vizsga
Mikor kérhető a külföldi műszaki vizsga honosítása?
A külföldi műszaki vizsga honosítása abban az esetben kérhető, ha a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) által előírt igazolás erről rendelkezésre áll és benyújtásra kerül. A külföldi műszaki vizsga honosításának további feltétele az, hogy a jármű az NKH vizsgaállomásán kifogástalan műszaki állapotban kerüljön bemutatásra. A műszaki vizsga sikeres honosítását követően a magyar forgalmi engedélybe a külföldi műszaki vizsga érvényessége kerül bejegyzésre.
Mit vizsgálnak a külföldi műszaki vizsga honosítása esetén?
Az EU-s országban kiállított műszaki vizsga honosítása során az alábbiak kerülhetnek vizsgálatra:
- gépjármű külföldi okmányainak eredetisége és hitelessége;
- tulajdonjogot igazoló okmányok megléte, eredetisége és hitelessége;
- külföldön kiálított műszaki vizsga igazolás hitelessége;
- gépjármű egyedi azonosítóinak megfelelősége (alvázsszám, típusszám, motorszám);
- gépjármű általános műszaki és közlekedésbiztonsági megfelelősége;
- gépjármű károsanyag-kibocsátási értékei.
Mennyibe kerül a külföldi műszaki vizsga honosítása?
A külföldi műszaki vizsga honosításának hatósági díja 8.000 forint.
Mikor van szükség teljes hatósági műszaki vizsgára?
Minden olyan esetben, amikor a külföldi műszaki vizsga nem honosítható, lejárt vagy arról az előírt igazolás nem áll rendelkezésre teljes hatósági műszaki vizsga lefolytatása szükséges külföldi jármű magyarországi forgalomba helyezéséhez.
Mit ellenőriznek a teljes hatósági műszaki vizsga során?
A jármű műszaki és közlekedésbiztonsági alkalmassága kerül teljes körű ellenőrzésre, melyet a Nemzeti Közlekedési Hatóság szakemberei végeznek.
>> Mit kell egy autónak tudni a műszaki vizsgán? <<
Mennyibe kerül a hatósági műszaki vizsga?
A külföldről származó személygépjárművek teljes körű hatóság műszaki vizsga hatósági díja 16.290 forint.
Visszakérhető-e a vizsgadíj sikeretelen műszaki vizsga esetén?
Nem, a vizsgadíj nem jár vissza sikertelen vizsga esetén. Az ismételt vizsgánál azonban az egyedi forgalomba helyezés díját már nem kell kifizetni.
Mivel igazolható a műszaki vizsga sikeressége?
A műszaki vizsga sikeressége a Műszaki Adatlappal igazolható, melyen szerepel a "megfelelt" minősítés.
Bukás esetén honnan lehet tudni, hogy miket kell javítani?
Amennyiben egy jármű megbukik a hatósági vizsgán, a kifogásolt és javítandó tételeket a Műszaki Vizsgálati Bizonyítvány tartalmazza, melyből egy példányt a vizsgálat végén a tulajdonos vagy a tulajdonos nevében eljáró meghatalmazott/képviselő megkap.
Előzetes eredetiségvizsgálat
Mi az az előzetes eredetiségvizsgálat?
Az előzetes eredetiségvizsálat, közismertebb nevén eredetvizsga, arra való, hogy kiszűrje az olyan járműveket, amelyek feltehetőleg bűncselekmény útján kerültek a tulajdonoshoz.
Minden esetben kötelező az előzetes eredetvizsgálat?
Az 50 cc alatti robogók kivételével minden külföldi gépjármű forgalomba helyezés előtt kötelező az eredetiségvizsgálat.
Tehát eredetvizsgát kell kérni:
- személygépkocsikra
- tehérgépkocsikra,
- autóbuszokra,
- utánfutókra,
- pótkocsikra,
- lakókocsikra,
- lakóautókra.
Hol végezhető el az eredetvizsga?
Az általunk ajánlott eredetvizsgáló állomások listáját itt találja.
Mi szükséges az eredetvizsgához?
Az előzetes eredetvizsgálat lefolytatásához az alábbiak szükségesek:
- a jármű bemutatása
- a tulajdonos személyes adatai
- külföldi járművek esetén a Nemzeti Közlekedési Hatóság által kiállított Műszaki Adatlap
Mennyibe kerül az eredetvizsga?
Az eredetvizsga díja 17 és 23 ezer forint között van, függően a jármű típusától és lökettérfogatától. A pontos eredetvizsga árakat itt találja.
Regisztrációs adó eljárás lefolytatása
Milyen járművek esetén kell regisztrációs adó eljárást lefolytatni?
Regisztrációs adó eljárást az alábbi külföldről behozott járművek esetén kell lefolytatni a magyarországi forgalomba helyezési kérelem benyújtása előtt:
- személygépjárművek (elektromos, hibrid és plug-in autók esetén is)
- motorkerékpárok (elektromos, hibrid és plug-in motorok esetén is)
- lakóautók (elektromos, hibrid és plug-in lakóautók esetén is)
Ha egy gépjármű már egyszer forgalomba lett helyezve Magyarországon, másodszorra már nem kell regisztrációs adót fizetni. Tehát abban az esetben, ha egy autó korábban magyar forgalmival rendelkezett, majd kivitték külföldre, ott külföldi rendszámot kapott, és ezután hozzuk haza, ilyenkor nem szükséges a regisztrációs adó lefolytatása. A korábbi magyarországi forgalomba helyezés bizonyítása viszont szükséges lehet (például a korábbi magyar forgalmi engedélyről másolat bemutatása útján).
Milyen járművek esetén kell regisztrációs adót fizetni?
Regisztrációs adót az alábbi külföldről behozott járművek esetén kell befizetni a magyarországi forgalomba helyezési kérelem benyújtása előtt:
- benzines, dízel és hibrid személygépjárművek
- benzines motorkerékpárok
Elektromos és plug-in hibrid személygépjárművek és lakóautók, valamint elektromos hajtású motorok esetén a befizetendő regisztrációs adó összege 0 forint, de ettől még a regisztrációs adó eljárást le kell folytatni!
Mi szükséges a regisztrációs adó eljárás lebonyolításához?
A regisztrációs adó kérelem benyújtásához az alábbiak szükségesek:
- a külföldi jármű forgalmi engedélye, illetve gépjármű törzskönyve (származási országtól függően);
- a gépjármű vagyonszerzést igazoló okirat (adásvételi szerződés, számla vagy ajándékozási szerződés), illetve egyes esetekben tulajdonosi büntetőjogi nyilatkozat;
- adókártya és VPID szám;
- személyi igazolvány és lakcímkártya;
- vállalkozás esetén aláírási címpéldány (eredeti) és cégkivonat, valamint az ügyvezető személyes iratai.
Mennyi a regisztrációs adó összege?
A regisztrációs adó számítási módját a 2003. évi CX. törvény tartalmazza.
Milyen módon lehet befizetni a regisztrációs adót?
Függően attól, hogy miként bonyolítjuk le a regisztrációs adó eljárást, illetve hogy magánszemélyként vagy cégként járunk-e el, a regisztrációs adót egyes vámhivatalokban be lehet fizetni bankkártyával, vámügynökségen keresztül készpénzzel, vámpénztárban készpénzzel, illetve átutalással a NAV regisztrációs adó számlájára. Ez utóbbi hátránya, hogy a NAV-nál bizonytalan, hogy mennyi idő alatt könyvelődik le a regisztrációs adó.
Regisztrációs adó ügyintézéssel foglalkozó vállalkozások NAV Online számlájára is lehet utalni, így azonnal lekönyvelődik az összeg. Ezért általában 10 ezer forint körüli megbízási díjat szoktak elkérni. Ez elsőre soknak tűnhet, de aki már valaha intézett regisztrációs adó befizetést személyesen, az tudja, hogy bőven megéri.
FIGYELEM! Tévhit, hogy ügyfélkapun keresztül le lehet folytatni a regisztrációs adó eljárást.
Mennyi időt vesz igénybe a regisztrációs adó eljárás?
A regisztrációs adó eljárás átfutási ideje 1 és 4 munkanap között mozog, függöen attól, hogy miként adjuk be a kérelmet. A folyamat két lépésből áll: a kérelem berögzítése és a befizetés lekönyvelése. Magánszemélyként történő beadás esetén nem ritka, hogy a vámhivatal kapacitáshiánya következtében valamelyik lépés késedelmet szenved.
Kötelező felelősségbiztosítás
Hogyan lehet hazai kötelező felelősségbiztosítást kötni külföldi okmányos gépjárműre?
Sehogy. Kizárólag biztosítási ajánlat kérhető ki valamelyik magyarországi biztosítótársaságtól.
Forgalomba helyezhető-e külföldi okmányos gépjármű Magyarországon kötelező felelősségbiztosítási ajánlattal?
Igen, valamelyik hazai biztosítótársaság kötelező gépjármű felelősségbiztosításra adott ajánlata elegendő a forgalomba helyezéshez. A biztosítás a rendszám és forgalmi engedély kiadását követően kötvényesedik. Ehhez a rendszámot a legtöbb biztosítónál le kell jelenteni a forgalomba helyezést követően.
Forgalomba helyezés - "rendszámozás"
Mi kell ahhoz, hogy külföldről behozott jármű magyar rendszámot és forgalmi engedélyt kaphasson?
A magyar rendszám és forgalmi engedély kiadásához az alábbi okmányok benyújtása szükséges:
- a külföldi jármű forgalmi engedélye, illetve gépjármű törzskönyve (származási országtól függően);
- a gépjármű vagyonszerzést igazoló okirat magyar nyelven (!), illetve egyes esetekben tulajdonosi büntetőjogi nyilatkozat;
- Nemzeti Közlekedési Hatóság által kiállított Műszaki Adatlap;
- egyedi forgalomba helyezési engedély (honosított jármű kivételével);
- bizonyos esetekben a Műszaki Vizsgálati Bizonyítvány benyújtása is szükséges lehet;
- hazai biztosítótársaságtól beszerzett gépjármű kötelező felelősségbiztosításra vonatkozó ajánlat;
- előzetes eredetiségvizsgálati bizonyítvány;
- hazai biztosítótársaságtól beszerzett gépjármű kötelező felelősségbiztosításra vonatkozó ajánlat;
- származás-ellenőrzési jegyzőkönyv és vámhatározat (EU-n kívülről behozott járművek esetén)
- személyi igazolvány és lakcímkártya;
- vállalkozás esetén aláírási címpéldány (eredeti) és cégkivonat, valamint az ügyvezető személyes iratai.
Az ügyintéző kérheti a külföldi eredeti forgalmi rendszám leadását a magyar rendszám kiadása előtt. A külföldi forgalmi engedély és gépjármű törzskönyv, valamint a tulajdonjog igazolására szolgáló okirat minden esetben bevonásra kerül!
------------------------------
Autó honosítás ügyintézés
------------------------------
Külföldi jármű honosításának ügyintézése - tudnivalók
- Külföldről behozott autójának ügyintézését meghatalmazott útján is elvégezheti, nem szükséges személyesen eljárnia
- EU tagállamból származó jármű honosításának ügyintézése általában 3 munkanapot vesz igyénybe - a műszaki vizsga időpontjától számítva
- Nem EU országokból származó járművek forgalomba helyezése a származás-ellenőrzési eljárás hatósági határideje miatt legalább 21 munkanap
- Külföldi autó honosítását 60 ezer forinttól vállaljuk
Az autó honosítás ügyintézésnek menete
1. LÉPÉS: A honosítás előkészítése - egyeztetés, okmányok ellenőrzése, költégkalkuláció
Hogyan kezdődik az ügyintézés?
Még mielőtt elvállalnánk járművének honosítását és forgalomba helyezését, kulcsfotosságú, hogy minden lényeges információ a rendelkezésünkra álljon a jármű behozatalának körülményeit illetetően.
Mik számítanak lényeges információnak?
- származási ország
- meglévő jármű okmányok
- már külföldön is tulajdonos volt-e a kérelmező
- milyen okmányokkal tudja igazolni az adásvételt
- milyen magyarországi okmányokkal rendelkezik a tulajdonos
- milyen a jármű műszaki állapota
- megfelel-e a jármű az unió normáknak
- van-e a járműn érvényes küföldi műszaki vizsga és rendszám
Bármilyen autó honosítása lehetséges?
Nem. Éppen azért van szükség szakértővel történő előzetes egyeztetésre, hogy fel tudjuk mérni, lehetséges-e az adott jármű honosításának ügyintézése.
Mit kell megadni egy szakértőnek előzetesen?
Egy külföldi jármű honosításának két fő buktatója van: a jármű műszaki állapota és a megfelelő okmányok megléte. Az előzetes felmérés során ezeket kell áttekinteni.
2. LÉPÉS: Költségek, határidők, helyszínek
Hogyan számolhatóak ki a költségek?
A járműokmányokban található adatok alapján egy hozzáértő nagy pontossággal előre meg tudja mondani, hogy mennyibe fog kerülni a komplett honosítás egészen a magyar rendszámig.
Mi a bizonytalansági tényező a kalkulációban?
Két tényező van, ami ritkán ugyan, de változhat:
- vizsgadíj: nem gyakori eset, de előfordul, hogy a külföldi műszaki vizsgát nem fogadja el a Nemzeti Közlekedési Hatóság. Ez már csak akkor derül ki, amikor az autó bement vizsgára. Ha ez megtörténik, a 8.000 forintos vizsgadíj helyett 39.090 forintot kell befizetni.
- regisztrációs adó: mivel EURO minősítés alapján történik a regadó számítás, ezért az előzetes kalkulációhoz tudnunk kell EURO 3, EUR4, EURO 5 vagy EURO 6 minősítésű az autó. Ez az esetek többségében nem szerepel a külföldi forglamiban, ezért csak az évjáratra tudunk hivatkozni. Kétség esetén, mindig a rosszabbik esettel érdemes számolni, így csak kellemes meglepetés lehet a végén, hogy kevesebbet kellett fizetni.
3. LÉPÉS: Műszaki vizsgára bejelentés
Miért külön lépés a műszaki vizsgára bejelentés?
Külföldi jármű hazai forgalomba helyezést lehetővé tevő műszaki vizsgáztatását kizárólag a Nemzeti Közlekedési Hatóság jogszabályban kijelölt hatósági vizsgállomásain lehet végezni, illetve bizonyos speciális esetekben a Magyar Autóklub arra kijelölt műszaki vizsgahelyein. Vizsgára járművet kizárólag előzetes bejelentéssel fogad a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH). A vizsga csak az írásban visszaigazolt időpontban lehetséges alvázszám alapján.
Hogyan történik a járművek bejelentése a vizsgára?
A vizsgára bejelentés módja vizsgaállomásonként változó. Az ország legtöbb vizsgahelyén a járműokmányok (forgalmi engedély, törzskönyv) és tulajdonszerzést igazoló dokumentáció e-mailen történő beküldését kérik az időpont foglaláshoz, néhol a személyes okmányokkal együtt. Ha van a járművön érvényes műszaki vizsga, akkor az ezt igazoló dokumentumot is szükséges megküldeni. Kecskeméten és Tatabányán csak személyesen tudunk járművet bejelenteni.
4. LÉPÉS: Jármű bemutatása a műszaki vizsgálatra
Ha van az autón érvényes műszaki vizsga, kell-e itthon is vizsgáznia?
Igen, a vonatkozó jogszabály küföldi gépjárművet kizárólag a jármű műszaki hatóság általi "megvizsgálása" után engedi forgalomba helyezni.
Jár-e bármilyen előnnyel a külföldi érvényes műszaki vizsga megléte?
- A hatósági műszaki vizsgán kizárólag uniós tagállamban* kiállított érvényes műszaki vizsga esetén jár kedvezmény, ebben az esetben az úgynevezett egyedi forgalomba helyezési eljárás költségét nem kell megfizetni (22.800 Ft)
- A műszaki vizsgálat során az érvényes uniós műszaki vizsgát honosítják, ha a műszaki vizsgálat nem talál problémát a járművel, a magyar műszaki érvényességet a külföldi műszaki vizsga érvényessége alapján állapítják meg
- A külföldi uniós tagállamban érvényes műszaki vizsga honosításának hatósági díja 8.000 Ft
- Ha a külföldi műszaki vizsga hamarosan lejár, annak honosítása mellé kérhető a teljes magyar műszaki vizsga lefolyatása, ennek díja 8.000 Ft + 16.290 Ft = 24.290 Ft
* Az EU tagállamai: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.
Mi a helyzet akkor, ha nincs a járművön érvényes uniós tagállamból származó műszaki vizsga?
Ebben az esetben úgynevezett egyedi forgalomba helyezési eljárás és műszaki vizsga lefolyatása szükséges. Ezek együttes díja: 22.800 Ft + 16.290 Ft = 39.090 Ft.
5. LÉPÉS: Eredetiségvizsgálat
Mi is az az eredetiségvizsgálat?
Az előzetes eredetiségvizsgálat vagy köznapi nevén eredetvizsga elvégzését a 301/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet alapján kell elvégezni.
Az eredetvizsga az alábbi esetekben szükséges:
- gépjármű adás-vétel esetén,
- külföldről behozott járművek magyarországi forgalomba helyezése előtt,
- alvázszámváltozás esetén.
Mire való az eredetiségvizsgálat?
Az eredetiségvizsgálat segít kiszűrni a bűncselekmény útján manipulált gépjárműveket.
6. LÉPÉS: VPID szám igénylés
Mikor kell VPID szám?
Regisztrációs adó kérelmet VPID szám nélkül nem tudunk beadni. Ha tehát a jármű regisztrációs adó eljárás lefolytatására kötelezett, a kérelem benyújtása előtt VPID számot kell igényelnünk. A leggyorsabb az elektronikus beadás, ennek átfutása a megfelelő rendszeren keresztül beküldve 2-3 óra csupán.
7. LÉPÉS: Regisztrációs adó kérelem benyújtása
Mikor kell regisztrációs adót fizetni?
Személyautók, motorkerékpárok, quadok és lakóautók után kell regisztrációs adót fizetni. Ha a jármű elektromos vagy olyan plug-in hibrid, amely 50 kilométert meg tud tenni tisztán elektromos hajtással, a regisztrációs adó összege 0 Ft. A jármű elektromos jellegét CoC igazolással vagy hatótáv igazolással kell alátámasztani.
Készül-e bizonylat a regisztrációs adó megfizetéséről?
A regisztrációs adó megfizetése vámhatósági határozat alapján történik.
8. LÉPÉS: Kötelező biztosítás megkötése
Mi kell a kötelező biztosításhoz?
A kötelező biztosítást alvázszámra kötjük az alábbi okmányokkal, hiszen még nincs rendszám. Ezt érdemes hozzáértőre bízni.
9. LÉPÉS: Illeték és okmányirodai illeték befizetése
Milyen illetékeket kell fizetni a forgalomba helyezéshez?
- tulajdonszerzési illeték (gyakran átírási illetékként hivatkoznak rá)
- rendszámtábla illetéke
- forgalmi engedély és törzskönyv illetékek
Hogyan fizethetjük be az illetékeket?
A befizetés postai csekkel történik, vagy bankkártyával.
10. LÉPÉS: Rendszám és forgalmi engedély kiváltása, elszámolás
Milyen okmányokat adunk át Önnek a rendszámmal együtt? kell fizetni a forgalomba helyezéshez?
- magyar forgalmi engedély
- regisztrációs matrica
- műszaki vizsgálati bizonyítvány
- műszaki vizsga díj befizetését igazoló bizonylat
- vámhatósági határozat a regisztrációs adóról
- eredetiségvizsgálati bizonyítvány
- eredetiségvizsgálat díjáról számla (2db)
- vagyonátruházási illeték befizetését igazoló csekk (eredeti)
- rendszám, forgalmi engedély és törzskönyv illeték befizetését igazoló csekk (fénymásolat, ebből az eredetit nem kapjuk vissza az okmányirodában)
Milyen okmányokat NEM kap vissza a magyar rendszám kiváltásakor?
- a külföldi forgalmi engedély és törzskönyv az okmányirodában bevonásra kerül
- a vagyonszerzést igazoló okirat az okmányirodában bevonásra kerül (számla, adásvételi szerződés, ajándékozási szerződés stb.)
- a magyar gépjármű törzsköny postán érkezik a Belügyminisztériumtól pár héten belül
Külföldi gépjármű honosítás
BUDAPESTEN ÉS DEBRECENBEN