Mi a külföldről behozott elektromos autók honosításának folyamata? | Mik a lépések? | Hogyan zajlik az ügyintézés? | Mennyibe kerül? | Mikre kell figyelni? | Mik a buktatók?
Nálunk minden kérdésre választ talál!
Elektromos autók honosítása
MINDEN TUDNIVALÓ
Legutóbbi frissítés dátuma:
2023. október 22.
Kérdése van? Segítsünk?
ÍRJON E-MAILT!
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Elektromos járművek honosítása
A LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK
- Minden esetben kötelező a hatósági műszaki vizsgálat a magyar rendszámhoz - érvényes külföldi műszaki vizsga esetén is!
- Elektromos járművekre regisztrációs adó és illetékmentesség jár, ha a műszaki vizsgálat során megfelelően kerül rögzítésre a jármű környezetvédelmi besorolása!
- Jelenleg egyes plug-in hibridekre is vonatkoznak az elektromos járműveknek járó kedvezmények, de ehhez CoC igazolás vagy hatótávigazolás benyújtására van szükség
- A műszaki vizsgálat során érintésvédelmi jegyzőkönyv bemutatását írhatja elő a Nemzeti Közlekedési Hatóság
Elektromos gépjárművek honosítása
ORSZÁGSZERTE
Elektromos járművek honosítása
ZÖLD RENDSZÁM
A jelenlegi szabályozás alapján Magyarországon az elektromos járművek zöld rendszámra jogosultak.
MI KELL A ZÖLD RENDSZÁMHOZ? A zöld rendszám azon járművekre adható ki, amelyek tisztán elektromos hajtással legalább 25 km megtételére képesek zéró kibocsátás mellett.
A külső áramforrásról nem tölthető hibridek teljesen ki vannak zárva a zöld rendszámra jogosult járművek köréből. A plug-in hibridek többsége zöld rendszámra jogosult.
A vonatkozó jogszabály egészen pontosan az alábbiak szerint rendelkezik:
- zöld rendszámot kaphat minden tisztán elektromos személygépjármű, amely elektromos energiát alakít át mechanikai energiává olyan formában, hogy az a jármű meghajtására alkalmas és más erőforrással nem rendelkezik;
- zöld rendszámot kaphat továbbá minden olyan plug-in hibrid, azaz külső töltésű hibrid személygépjármű, amely gyárilag rendelkezik csatlakozóval és áramátalakítóval, és tisztán elektromos üzemben legalább 25 kilométer megtételére képes.
Az első kategóriába esnek például a következő típusok:
- BMW i3
- Nissan LEAF
- mindegyik Tesla modell
- Audi Q4 e-tron
- Citroën C-Zero
- Mitsubishi i-MIEV
- Renault Zoe
- Renult Fluence ZE
- Volkswagen e-UP és e-Golf
- Kia Soul EV
- Peugeot iOn
A második kategóriába tartozik például:
- Opel Ampera
- Chevrolet Volt
- Toyota Prius PHV
- Volkswagen Golf GTE
- VWPassat GTE
- itsubishi Outlander PHEV
- BMW i8
- Audi A3 e-Tron
- Volvo XC90 T8
Zöld rendszámos honosítás
MI A MENETE?
Külföldről vásárolt zöld rendszámra jogosult autót hasonlóképpen honosíthatunk, mint hagyományos társait, pár lényeges különbséggel.
ÉRINTÉSVÉDELEM: Az első ezek közül, hogy elektromos autók esetén a forgalomba helyezés feltétele lehet az úgynevezett érintésvédelmi jegyzőkönyv. Ezt előre meg kell érdeklődni, ugyanis amennyiben az adott vizsgálóállomáson előírás az érintésvédelem, enélkül az autó nem vizsgázhat zöld rendszámra. Ebben a tekintetben az eljárásrend nem egységes.
A vonatkozó jogszabály rögzíti, hogy a villamos meghajtással szerelt jármű forgalomba helyezéséhez a műszaki vizsgálat során kérhet a hatóság érintésvédelmi jegyzőkönyvet.
REGADÓ ÉS ILLETÉKEK: A második, jóval kedvezőbb eltérés, hogy zöld rendszámra jogosult autók a regisztrációs adó és vagyonszerzési illeték fizetendő összege 0 Ft. Ehhez a regisztrációs adó "nullás" határozat, a forgalomba helyezés során az illetékmentességre beadott kérelem szükséges.
TOVÁBBI KEDVEZMÉNYEK: A műszaki vizsgálat és eredetiségvizsgálat során a zöld rendszámra jogosult járművek a legkedvezőbb díjszabási kategóriába esnek. Tévhit azonban, hogy a vámeljárás során bármiféle kedvezmény járna az elektromos járműveknek. Elektromos járművekre ugyanazon vám- és ÁFA-fizetési szabályok vontakoznak, mint nem elektromos társaikra.
Elektromos gépjármű honosítás
BUDAPESTEN ÉS DEBRECENBEN