------------------------------
EU-n kívülről behozott járművek származás-ellenőrzése
------------------------------
Legutóbbi frissítés dátuma: 2022. március 17.
Legfontosabb tudnivalók a származás-ellenőrzési eljárásról
- 326/2011. (XII. 28.) Korm. Rendelet értelmében minden Európai Unión kívülről forgalomba helyezés céljából Magyarországra behozott gépjármű származás-ellenőrzésre kötelezett
- A származás-ellenőrzési eljárás ideje alatt a járművel lehet közlekedni Magyarországon, amennyiben rendelkezik érvényes külföldi okmányokkal és kötelező felelősségbiztosítással a származási országból
- A származás-ellenőrzési kérelem benyújtását igazolni kell a műszaki vizsgára befogadáshoz
- A származás-ellenőrzési jegyzőkönyv postán érkezik a kérelmező állandó lakcímére
- Érdemes minden EU-n kívülről behozott jármű honosítási eljárását a származás-ellenőrzési eljárással kezdeni, mivel ez vesz a leghosszabb időt igénybe
................................................................................................................................................
Az Európai Unión kívülről hozott járművek többsége nem honosítható Magyarországon 2021. január 1.óta
HONOSÍTÁSI ELŐSZŰRÉS - KATT IDE!
................................................................................................................................................
Minden egy helyen a származás-ellenőrzésről
Mire való? | Mennyi időt vesz igénybe? | Mennyibe kerül? | Mi a menete? | Vámkezelés és származás-ellenőrzés
Mire való a származás-ellenőrzési eljárás?
Minden Európai Unión kívüli országból behozott járműnek származás-ellenőrzésen kell átesnie, enélkül a magyaországi forgalomba helyezés nem történhet meg. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a származás ellenőrzési eljárás nem helyettesíti az eredetiségvizsgálatot! A két eljárás célja, menete, díja és időpontja a honosítás folyamatán belül teljesen különböző. A jogszabályi rendelkezések alapján az eredetvizsga kizárólag sikeres származás-ellenőrzést követően kérhető.
A jogszabályi meghatározás szerint a származásellenőrzésre azért van szükség, hogy az alábbiak ellenőrzésre kerüljenek:
- a járművet körözik–e külföldön
- követtek-e el vele bűncselekményt
A származásellenőrzés során a magyar hatóság lekéri a külföldi hatóságtól a jármű adatait, illetve annak igazolását, hogy a gépjármű nem áll körözés alatt, illetve egyéb bűncselekmény elkövetésében nem érintett.
EU-n kívüli járműveket kizárólag a származás-ellenőrzési kérelem bemutatása esetén fogadnak be műszaki vizsgálatra a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál.
Mennyi időt vesz igyénybe a származás-ellenőrzési eljárás?
A származás-ellenőrzés sikere és időtartama a külföldi hatóság visszajelzésén múlik.
Jelenleg az alábbi átfutási időkkel lehet számolni:
- Egyesült Államok: 1-2 hónap
- Egyesült Királyság: 2 hónap
- Kanada: 1-2 hónap
- Svájc: 4-5 hét
Mennyibe kerül a származás-ellenőrzési kérelem benyújtása?
A származás-ellenőrzés jogszabályban rögzített hatósági díja 10.900 Ft. Ezt a benyújtás során kell bankkártyával megfizetni a kormányablaknál, okmányirodában, illetve kormányhivatalban. Amennyiben készpénzben szeretne fizetni, ezt kizárólag a postán tudja megtenni az ügyintézés során kapott csekken.
Amennyiben minket szeretne megbízni EU-n kívülről származó járműve származás-ellenőrzési eljárásának lebonyolításával, ezen a linken találja szolgáltatási árainkat.
Mi a származás-ellenőrzési eljárás menete?
A származás-ellenőrzési eljárásra vonatkozó kérelmet a hazai forgalomba helyezési folyamat elején érdemes benyújtani kormányablaknál, okmányirodában vagy kormányhivatalban.
Változó, hogy melyik hivatalban mit kérnek a származás-ellenőrzés megindításához. Cégünknél mindössze az alábbiakra van szükség a származás-ellenőrzési kérelem benyújtásához:
- eredeti forgalmi engedély
- adásvételi szerződés vagy számla (kétnyelvű vagy hiteles fordítás)
- személyi okmányok másolata (személyi igazolvány és lakcímkártya)
Amennyiben már a származási országban is az Ön tulajdonában volt a jármű és ez látszik a külföldi forgalmi engedélyből, ebben az esetben számla, illetve adásvételi szerződés nélkül is meg tudjuk oldani a származás-ellenőrzési kérelem benyújtását.
A származás-ellenőrzési eljárást eredeményéről postán érkezik meg a határozat a tulajdonos magyarországi lakcímére. A gépjármű akkor helyezhető forgalomba Magyarországon, ha a határozat tartalmazza a következőt: "a jármű származása tisztázott".
Szükséges-e a származás-ellenőrzés a vámkezeléshez?
Nem, harmadik országból származó járművek vámkezelésének nem feltétele a származás-ellenőrzési eljárás lefolytatása.
Szükséges-e a származás-ellenőrzés a vámkezeléshez?
A származás-ellenőrzési eljárás az úgynevezett "Származás-ellenőrzés kezdeményezés és nyilvántartásba vétel" nevű kérelem benyújtásával kezdődik meg.
A kérelmet kormányhivatalban vagy okmányirodában tudjuk benyújtani, a megfelelő okmányok csatolása mellett. Kizárólag személyesen nyújtható be származás-ellenőrzési kérelem, de meghatalmazott vagy képviselő is eljárhat a jármű tulajdonosának nevében.
Mit kell benyújtani a származás-ellenőrzési eljáráshoz?
Nem egységes, hogy mit kérnek a különböző okmányirodákban a származás-ellenőrzési kérelem benyújtásához.
Alapvetően a személyi okmányok, a forgalmi engedély, valamint a vagyonszerzést igazoló okirat elegendő, azonban az egyes ügyintézők kérik a külföldi forgalomból való kivonás igazolását. Véleményünk szerint jogszabály nem köti a származás-ellenőrzési kérelem benyújtását a származási országban történő forgalomból kivonáshoz, így enélkül is be kell fogadni a kérelmet.
Mit lehet tenni, ha a származás-ellenőrzés negatív eredménnyel zárul?
Természetesen van olyan, hogy a származási ország hatóságai úgy jeleznek vissza, hogy a "jármű származása nem tisztázott". A vonatkozó kormányrendelet alapján ebben az esetben fellebbezés nyújtható be, 30.000 forint illeték megfizetése mellett. A valóságban valószínűleg egy ilyen visszajelzés után a járműre azonnal körözést adnak ki itthon.
Ha biztosra akar menni, kérjen jármű előlet lekérdezést. Ebből egyértelműen kiderül, ha a járművet körözik a származási országban.
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Segítségre van szüksége származás-ellenőrzési eljárás lefolytatásához?
⇓⇓⇓
⇑⇑⇑
.............................................................................................................................................................................................................................................