Romániából
behozott autó
honosítása
*** 2025-ben ***

Teljes körű ügyintézés:

Naprakész tartalom!

Ezt a tartalmat a honositsunkautot.hu csapata
2025. június 14-én
nézte át utoljára, bátran megbízhatsz a leírtakban.

Romániából behozott román autó honosítása

Válassz témáink közül:

Román autó honosítása Magyarországon

Milyen okmányokra lesz szükség?

Román eredeti járműokmányok

Román autónak mindig kell, hogy legyen forgalmi engedélye és törzskönyve is.

Román forgalmi engedély
Így néz ki a román forgalmi engedély
Román gépjármű törzskönyv
Így néz ki a román törzskönyv

Miért van szükség mindkettőre?

Ennek oka, hogy a magyar hatóságok eljárásrendje alapján Certificat de Inmatriculare csak a jármű adatait és az üzembentartó adatait igazolja hitelt érdmlően, addig a Carte de Identitate a Vehiculului alkalmas a tulajdonosi adatok igazolására.

A honositsunkautot.hu weboldal autó honosítás szakértője

Tipp oldalunk szakértőitől:

"Aki egy kicsit is ért a külföldi járműokmányokhoz, annak fel fog tűnni, hogy a más országokban megszokottól eltérően Romániában a forgalmi nem az első rész, a törzskönyv pedig nem a második rész. Amíg a német, osztrák, belga, de akár szlovák vagy cseh járműokmányokon 'Forgalmi engedély 1. rész' és 'Forgalmi engedély 2. rész' megnevezés szerepel, addig a román papírokból nem egyértelmű, hogy kétrészesnek szánták. Éppen emiatt véleményem szerint román autót törzskönyv nélkül is forgalomba kellene, hogy helyezzen a hatóság. A tökéletes példa erre Lengyelország, ahol az útlevél kinézetű gépjármű törzskönyv nem kötelező a hazai ügyintézéshez. Nem tudom megmondani sajnos, hogy a román autóknál miért ragaszkodik a hatóság a törzskönyvhöz, a forgalmi gyönyörűen tartalmazza a tulajdonosi adatokat. El kell fogadni, hogy így van, és mindig hozni a törzskönyvet is a román autóval együtt."

Tulajdonjog igazolása

Tulajdonjogunkat az autóra mindig magyar nyelvű eredeti okirattal kell igazolni.

  • Román-magyar kétnyelvű adásvételi szerződés: ez a leggyakoribb és legjobb módja a tulajdonjog igazolásának
  • Tulajdonosi nyilatkozat: tulajdonosi nyilatkozattal akkor lehet igazolni a tulajdonjogot, ha már Romániában is saját neveden volt az autó és így hoztad át Magyarországra honosítás céljából

személyazonosító okmány (fényképes)

A román autó adatain túl a magyarországi forgalomba helyezést kérelmező személyazonosságát is igazolni szükséges. 

Ezt az alábbi dokumentumokkal lehet megtenni:

  • személyi igazolvány (ha a kérelmező magyar állampolgár)
  • útlevél (magyar, román vagy bármely másik ország által kiállított érvényes útlevél megfelel)
  • regisztrációs kártya (EU tagállamok állampolgárainak az útlevél mellé bemutatandó)
  • tartózkodási engedély (nem EU tagállam állampolgárai esetén az útlevél mellé bemutatandó)

Mi egy román autó magyarországi honosításának menete?

1. lépés: az autó hazai üzemeltetésre való jogosultság ellenőrzése

Első lépésben meg kell állapítani, hogy jogosult vagy-e arra, hogy Magyarországon úgynevezett gépjármű üzembentartó  lehess. Ehhez nem feltétlenül elegendő a magyar állampolgárság!

A honositsunkautot.hu weboldal autó honosítás szakértője

Tipp a szakértőtől:

"Magyarországon elkülönül a tulajdonos személye és az úgynevezett üzembentartó. Egy autó a tulajdonjogát bárki megszerezheti egy egyszerű adásvételi szerződéssel, ez azonban nem jelenti automatikusan, hogy a jármű forgalomba is helyezhető az ő nevére. Ehhez teljesülnie kell az üzembentartói státuszra vonatkozó előírásoknak is. "

Még a román autó behozatala előtt a folyamatot mindig úgy érdemes elkezdened, hogy először meggyőződsz arról, hogy minden szükséges okmányod rendelkezésre áll-e ahhoz, hogy a magyar forgalmi engedélybe üzemben tartóként be lehessen téged majd jegyezni. Természetesen ezzel együtt azt is át kell nézni, hogy az autónak minden papírja megvan-e ahhoz, hogy magyar rendszámot kaphasson.

Milyen okmányokat ellenőrizz?

1.  A jármű azonosításához  nélkülözhetetlen okmányok:

  • Romániából behozott autód hitelt érdemlő azonosítására minden esetben a román forgalmi engedély (Certificat de înmatriculare) szolgál, amelyre eredetiben lesz szükséged az eljárás során
Román forgalmi engedély eleje (Certificat de inmatriculare)
Román forgalmi engedély eleje
Román forgalmi engedély hátulja (Certificat de inmatriculare)
Román forgalmi engedély hátulja
  • Romániából behozott járműved tényleges tulajdonságainak a román forgalmi engedélyben található adatokkal pontosan meg kell egyezniük
  • amennyiben bármilyen eltérés van a román forgalmiban lévő adatok és román autód tényleges állapota között (például bármilyen módosítás, átalakítás, tuningolás), ilyen esetben úgynevezett műbizonylatot kell mellékelned (hitelesített magyar fordítással) az autó műszaki, környezetvédelmi vagy közlekedésbiztonsági megfelelőségének igazolására

2.  A jármű tulajdonjogának igazolásához szükséges okmányok, amely lehet:

  • kétnyelvű  román-magyar adásvételi szerződés
  • kétnyelvű  román-magyar ajándékozási szerződés
  • román hagyatéki végzés és hiteles fordítása
  • román árverési jegyzőkönyv és hiteles magyar fordítása
  • tulajdonosi nyilatkozat, ha már a román forgalmi engedély alapján is megszerezted a jármű tulajdonjogát romániai lakosként

3. A magyarországi tulajdonjogot és üzembentartói jogod bejegyzéséhez szükséges okmányok:

2. lépés: VPID igénylése

Hazánk EU tagsága előtti időszakának máig tartó következménye, hogy a legtöbb külföldi jármű behozatali eljárásához továbbra is szükség van a vámhatóságra annak dacára, hogy például a Romániából behozott autók nem minősülnek vámárunak.

Vámhatósági eljárásban való részvételhez ügyfélként, úgynevezett VPID számra lesz szükséged. Hasonlóan az adószámhoz a VPID szám is egy életre szól, ha legalább egyszer már hoztál be Magyarországra autót saját nevedre, akkor egészen rendelkezel VPID számmal. Ha viszont először veszel részt külföldi jármű behozatalban, akkor VPID számot kell igényelned.

Van-e kivétel a VPID szám kötelezettség alól?

Ha utánfutót, lakókocsit, 3 és fél tonna feletti teherautót, autóbuszt vagy egyébként a regisztrációs adó hatálya alá nem tartózó egyéb járművet hozol be Romániából, annak nem lesz szükséged VPID számra. Fontos, hogy 50 cc feletti motor, elektromos autó, lakóautó és egyes haszongépjárművek behozatala esetén viszont nem elkerülhető a VPID szám igénylése.

3. lépés: időpontfoglalás

Román jármű kizárólag akkor kaphat magyar rendszámot, ha a hazai Közlekedéshatóság megvizsgálta és kiállított rá egy „megfelelt” minősítésű úgynevezett Műszaki Adatlapot.

KPM vizsga - jármű műszaki adatlap

Sokan azt hiszik, hogy érvényes román műszaki vizsgával román járműve itthon automatikusan honosítható. Ez sajnos nem így van, a közlekedéshatósági műszaki vizsgálat a vonatkozó jogszabály szerint minden román jármű számára kötelező, még akkor is, ha valaki a saját román autóját akarja beiratni Magyarországon.

A Közlekedéshatóság abban az esetben fogadhatja román járművedet a kötelező műszaki vizsgálatra, ha előzetesen ügyfélkapun keresztül időpont került foglalásra az alvázszám feltüntetésével.

Saját autó honosítás - NKH műszaki (KPM) vizsga időpont foglalás
Az ügyfélkapus időpontfoglaló belépési felülete

Lehet-e Romániában időpontot foglalni a magyar ügyfélkapun?

Sajnos az ügyfélkapu biztonsági beállítása a külföldi IP-címekről indított belépési kísérleteket gyakran blokkolja. Az megoldás azok számára, akik ezzel a problémával kénytelenek szembesülni, hogy olyat bíznak meg az ügyfélkapus időpont foglalással, aki Magyarországon tartózkodik.

4. lépés: hatósági műszaki (KPM) vizsga

Román járművek magyarországi forgalomba helyezéséhez előírt közlekedéshatósági vizsgálatnak több típusa létezik, amelyekre összefoglaló néven KPM vizsgaként szokás hivatkozni annak dacára, hogy hivatalosan lassan két évtizede nem használatos a már régen megszűnt Közlekedési és Postaügyi Minisztérium rövidítéséből képzett „KPM vizsga” elnevezés. 

Román autód akkor írható be Magyarországon, ha a KPM vizsgán megfelelt minősítést szerez és erről Műszaki Vizsgálati Bizonyítvány, valamint Műszaki Adatlap kerül kiadásra. Bizonyos esetekben úgynevezett „egyedi forgalomba helyezési engedélyre” is szükséged lesz.

A honositsunkautot.hu weboldal autó honosítás szakértője

Tipp oldalunk szakértőitől:

"Nem elegendő, hogy román autód megfeleljen a KPM vizsgán, akkor tudunk továbbhaladni az eljárásban, ha a Műszaki Adatlap minden kötelező adatot hiba és elírás nélkül tartalmaz. A műszaki és egyéb adatokat nem automatikusan emeli át az informatikai rendszer, azokat kézzel pötyögik be szépen az ügyintézők. Szinte lehetetlen nem hibázni néha, tekintve a munka mennyiségét: akár napi száznál több járműről van szó egyes vizsgaállomásokon. Nem árt tehát tisztában lenni azzal, hogy milyen járműadatoknak kell szerepelnie a Műszaki Adatlapon, különös tekintettel a hivatalos feljegyzésekre és záradékokra."

5. lépés: eredetiségvizsgálat

Ha saját Romániából behozott autódat szeretnéd Magyarországon beiratni, jogosan merülhet fel benned a kérdés: minek a jármű eredetiségét vizsgálni

Saját autó honosítás - eredetiségvizsgálat (eredetvizsga)

Sajnálatos módon a vonatkozó rendelet nem tesz különbséget az alapján, hogy mi az autó háttere. Minden külföldről származó járművet eredetvizsgára kell vinni, csak az ezt tanúsító vizsgálati bizonyítvány bemutatása után írják be

A honositsunkautot.hu weboldal autó honosítás szakértője

figyelem!

"Az eredetiségvizsgálatot leggyakrabban a KPM vizsgát követően kell elvégeztetni, de vannak olyan esetek, amikor előnyösebb vagy bizonyos esetekben a Közlekedéshatóság (vagy esetleg a Magyar Autóklub) részéről akár elvárás is lehet, hogy megcseréljük a két vizsgálat sorrendjét."

6. lépés: regisztációs adó eljárás

A sikeresen lefolytatott KPM vizsga és eredetvizsga után lehetséges a regisztrációs adó eljárás megkezdése. 

A regisztrációs adót nem fogod tudni csak úgy befizetni, ennek oka, hogy az regadó megállapítását kérelmezni kell a NAV vámigazgatási részlegétől.

Miért a vámigazgatóságon kell beadni a regisztrációs adó kérelmet?

Adja magát a kérdés, hogy a regisztrációs adót miért nem az NAV adóigazgatási részlegén intézik, mi köze ehhez a vámhatóságnak? A regadó már EU csatlakozásunk előtt is létezett, ekkoriban minden külföldi autó vámárunak minősült, tehát logikus volt, hogy a vámhatóság járjon el. 2004 óta ez már nem így van, sajnos 20 év nem volt elég ahhoz, hogy a NAV áttelepítse a regadót az adóigazgatási rendszerbe...

Mit kell beadnod a regisztrációs adó kérelemhez?

  • román forgalmi engedély
  • román gépjármű törzskönyv
  • Műszaki Adatlap
  • tulajdonjog igazolása
  • személyi igazolvány vagy útlevél
  • állandó magyar lakcím igazolása
  • adókártya vagy NAV adószám igazolás

A rosszul beadott regadó kérelmet a NAV elutasítja, amely hetekkel késletetheti a magyar rendszám kiváltását

7. lépés: kötelező biztosítás megkötése

A magyarországi beíratás a feltétele hazai kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (KGFB). Már magyar autók esetén rendszámra kell a KGFB-t megkötni, román autód esetén azonban ekkor még nincs magyar rendszámod, így az autót az alvázszám segítségével lehet azonosítani. A román rendszámra ugyanis magyar biztosítást nem tudsz kötni.

Se időd, se kedved

a honosítással vesződni?

Inkább profikra bíznád?
Komplett külföldi autó honosítás és forgalomba helyezés

Kérj ajánlatot! 

💫 …csak néhány kattintás… 💫

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.